Komunikace v konfliktních situacích na Masarykově univerzitě

XS470 a XS571. Tato čísla představují kódy předmětů vyučovaných na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, které jsou založeny na nenásilné komunikaci. Otevřené jsou však studentům kterékoli fakulty, kteří splňují vstupní podmínky.
Tyto předměty si vysloužily přezdívku KOKS. Je to sice jen zkratka poskládaná z prvních písmen názvu, ale stejně jsme se studenty mnohokrát vážně i nevážně vtipkovali o účincích pravidelného dávkování. Co tedy bylo testováno a klinicky ověřeno?
  • Na KOKSu se trochu zapotíte a pak přijde příjemné uvolnění. Zapotíte se proto, že si vyzkoušíte vstoupit do reálného konfliktu v kůži některého z aktérů. Uvolnění se v napjaté situaci je přesně to, co trénujeme - napětí blokuje řešení konfliktu.
  • Po několika týdnech mizí strach z "nepřijemných" rozhovorů. Prostě se přestáváte bát říkat si o to, co byste rádi, dávat zpětnou vazbu nebo mluvit o tématech, které považujete za konfliktní. Víte, jak vyjádřit to, co si myslíte, aniž byste vyvolali defenzivní reakci.
  • Dalším efektem je zjištění, že "protistrana" ve vašem konfliktu není nepřítelem, ale také člověkem. Naučíte se slyšet to, co říká, aniž by vás to zraňovalo. Naučíte se vcítit. Skoro jistým důsledkem v reálném konfliktu pak je, že se "protistrana" uvolní také a začnete spolupracovat na hledání řešení.
  • Žádné nežádoucí účinky nebyly zjištěny.

Vyučujícími v podzimním semestru jsou zakladatel předmětu Ondráš Přibyla a Petr Holík.