Komunikace v konfliktních situacích pro rodiče s dětmi

19-20. ledna 2019, Jablíčkov, Praha 10

Eva Malířová

lektorka a mediátorka

Nenásilnou komunikaci prozkoumávám přes pět let. Když se před téměř dvěma lety narodila dcera Evička, přišlo mi, že mne učí podstatě, protože nám nezavazela slova. Když není jazyk, vyjdou více najevo principy.

Na Nenásilné komunikaci oceňuji, že dává nástroj a návod, jak sdílet moc a naplňovat ideál dobrovolnosti, i když jeden je dospělý, druhý dítě, jeden šéf a druhý podřízený. 

Vedle potenciálu pro transformaci mezilidských vztahů mne zajímá její přínos pro fungování společnosti, zejména otázka, jakým způsobem mohou principy Nenásilné komunikace podpořit konstruktivní přístup ke globálním výzvám.

Inka Bartošová

organizátorka

Nenásilná komunikace je pro mne příležitost nacházet cestu k sobě a ostatním. Proto ráda spoluorganizuji kurzy a aplikuji Nenásilnou komunikaci co nejvíce ve své práci.


Možná to znáte. Rádi byste se domluvili se svými dětmi, partnery, rodiči či lékaři, ale místo toho můžete vylétnout z kůže.

 • Toužíte se na sebe naladit, chápat, co potřebujete, a vědomě se rozhodovat, jak se zachováte, když jste naštvaní, unavení či něco intenzivně prožíváte?

 • Chtěli byste umět pokračovat v rozhovoru i přes zraňující slova?

 • Rádi byste mluvili se svými blízkými otevřeně a konstruktivně o neshodách?

 • Rádi byste podpořili své dítě, když se vzteká, pláče nebo bouchá sourozence?

Rádi bychom Vám nabídli bezpečný prostor pro zkoumání těchto otázek pod vedením zkušené lektorky Evy Malířové. Workshop je určený především rodičům malých dětí, kteří se chtějí zdokonalit v komunikačních technikách a efektivně řešit konflikty s dětmi i okolím. Pořádá jej spolek NVC Brno ve spolupráci s Rodinným a komunitním centrem Jablíčkov Praha 10.

Vycházíme z principů Nenásilné komunikace dle Marshalla Rosenberga. Jde o způsob komunikace směřující k vytváření souladu mezi lidmi a k hledání řešení, která fungují pro všechny. Je zakotvena ve vnitřním nastavení člověka na spolupráci a porozumění potřebám všech zúčastněných. 

Pro absolvování workshopu není třeba předchozí znalost Nenásilné komunikace.


Na co se ve workshopu zaměříme


Na Vašich konkrétních situacích budeme rozvíjet tři základní dovednosti Nenásilné komunikace:

 • Empatie k sobě, nebo také sebenapojení: zkusíte si uvědomit vlastní potřeby a pocity i možnost vlastní volby v nakládání s nimi.

 • Upřímné sebevyjádření: budete se učit upřímně vyjádřit vše, co byste vyjádřit chtěli, způsobem, který budou ostatní lidé schopni slyšet a pochopit.

 • Empatie: Pokusíte se vnímat druhou stranu ne jako nepřítele, ale jako člověka, i když jsou jeho slova nejasná či je rozzlobený či smutný. Naučíte se vcítit a slyšet to, co říká, aniž by vás to zraňovalo. Díky tomu budete moci spolupracovat na hledání řešení.


Jak bude workshop probíhat


Workshop proběhne o víkendu 19.-20. ledna 2018 od 9:30 do 16:30 v Rodinném a komunitním centru Jablíčkov, Bytový dům Malešice (1. patro), Počernická 524/64, 108 00, Praha 10 - Malešice. Zastávka Plaňanská je přímo u domu, autobusem 188 či 199 vám cesta z Želivského (metro A) bude trvat asi 5 minut. V Jablíčkově je výtah a dostatek prostoru pro úschovu kočárků.

Počet účastníků je omezen na 12 lidí. Velký prostor bude věnován zkoumání vlastních situací.

Doporučujeme účast bez dětí, abyste se mohli plně soustředit. Vaše děti mohou se svým doprovodem využít vybavenou herničku a kuchyňku. V případě zájmu se pokusíme zajistit hlídačku. Zároveň chápeme, že nejmenší děti budou potřebovat nakojit, přebalit či utišit v náručí matky (či otce). To bude příležitost vyzkoušet si principy Nenásilné komunikace a dohodnout se, zda lze mít dítě u sebe při workshopu, či zda je jeho přítomnost pro ostatní natolik rušivá, že budete vybídnuti věnovat se dítěti mimo seminární místnost. Pokud máte obavy, jak workshop zvládnete s dětmi, kontaktujte nás.


Kurzovné a storno podmínky


Cena kurzu je 2 500 - 4 000 Kč dle Vašich finančních možností. Zaplacení vyšší částky umožní účast rodičům, kteří by si workshop za plnou cenu nemohli dovolit. Pokud by i minimální kurzovné pro vás bylo nedostupné, kontaktujte nás. Informace k platbě zašleme po vyplnění přihlášky.

Storno podmínky:

 • Pokud byste se nemohli z nějakých důvodů zúčastnit a našli byste si za sebe náhradu, pak byste se vyrovnali s novým účastníkem, tedy žádné stornopoplatky byste nám neplatili. Jen nám prosím nahlaste jméno náhradníka, ať předem zjistíme jeho očekávání a informujeme ho o přípravě.
 • Pokud byste za sebe náhradníka nenašli a účast zrušili více jak 3 týdny před kurzem, též obdržíte celou částku zpět.
 • Pokud byste účast zrušili bez náhradníka mezi 3 týdny (včetně) a 8 dny před kurzem, obdržíte zpět 33 % kurzovného, neboť hrozí, že za vás již nikoho nenajdeme.
 • Pokud byste účast zrušili bez náhradníka 1 týden a méně před kurzem, kurzovné bohužel propadá, abychom umožnili realizaci kurzu přihlášeným a uhrazení všech souvisejících nákladů.

Další informace


Pokud máte jakékoliv otázky, ozvěte se Ince Bartošové na inka@nenasilnakomunikace.org či na tel. 732437070.


Přihláška